Куда Деньги
Суббота, 27.04.2024

Венчурні інвестиції (Венчурное инвестирование)

Отже, для початку розберемося з тим, що собою являють венчурні інвестиції взагалі. Якщо не вдаватися в якісь деталі, то це вид інвестицій в ризиковані проекти. Наприклад, будь-яка інвестиція в технологічний проект за своєю природою є венчурної. Тобто якщо ми вкладаємо гроші в новий Web 2.0 стартап, то ми займаємося венчурним інвестуванням. Якщо ми вкладаємо гроші у виробництво роботів, то це теж венчурна інвестиція. Загалом, будь-яка ризикована інвестиція є венчурної. Зрештою, слово venture в англійській мові означає «ризик».

Отже, для початку розберемося з тим, що собою являють венчурні інвестиції взагалі. Якщо не вдаватися в якісь деталі, то це вид інвестицій в ризиковані проекти. Наприклад, будь-яка інвестиція в технологічний проект за своєю природою є венчурної. Тобто якщо ми вкладаємо гроші в новий Web 2.0 стартап, то ми займаємося венчурним інвестуванням. Якщо ми вкладаємо гроші у виробництво роботів, то це теж венчурна інвестиція. Загалом, будь-яка ризикована інвестиція є венчурної. Зрештою, слово venture в англійській мові означає «ризик».

Свою історію венчурні інвестиції ведуть з середини минулого століття. Їх батьківщиною прийнято вважати США. Мабуть, ви не здивуєтеся, дізнавшись про те, що перші венчурні інвестиції були зроблені саме у високотехнологічні компанії. Адже венчурні інвестиції є дітищем Силіконової (Кремнієвої) долини.

Суть венчурних інвестицій полягає у вкладенні коштів в починаючу компанію, в результаті якого фонд отримує частку в статутному капіталі компанії або певну кількість акцій. Заробляють фонди на наступному продажі акцій під час виходу компанії на IPO, або просто продавши свою частку більш великому інвестору або самої ж компанії. Головною відмінністю венчурних фондів від об'єднання бізнес-ангелів є те, що вони можуть управляти не тільки своїми грошима, а й чужими коштами. Крім того, фонди ніколи не інвестують (принаймні, так вважається) у початківці проекти, коли ті перебувають на стадії Seed (посів). Щоб не бути голослівним нагадаю стадії будь-якого проекту:

Seed - на цій стадії у підприємця є тільки лише ідея проекту. Бізнес-план. Ні про який вихід на ринок поки не йде навіть мови. Потрібен капітал.

Start-up - компанія тільки почала свою діяльність.

Early Stage - у компанії є перші клієнти. Продукт вже існує і справно продається. Продажі зростають.

Expansion - а ось ця стадія цікава тим, що компанія починає стрімко розвиватися, і їй потрібні додаткові інвестиції на це;

Exit - стадія, на якій бізнес-ангел виходить з проекту, щоб відбити свої гроші.

Венчурні фонди вступають в гру на стадії Start-up.

Якщо говорити про останні тенденції в світі венчурних інвестицій, то протягом 70-90-х років головною галуззю для вкладень була комп'ютерна. У середині 90-х ситуація дещо змінилася. Венчурні інвестори почали вкладати гроші в інтернет. Сьогодні найперспективнішою галуззю поряд з усе тим же інтернетом вважаються різні «зелені» технології, в які найбільші інвестори світу вкладають мільярди.

Найбільшою венчурної інвестицією в історії стала компанія Google, яка принесла гроші величезному кількість людей. Кілька венчурних фондів зробили на дітище Ларрі Пейджа і Сергія Бріна мільярди доларів. Звичайно, такі інвестиції трапляються вкрай рідко. Google у свій час приніс революцію в галузь. Але всяке буває. І хороший венчурний інвестор повинен бути готовий до цього.

У Росії венчурние инвестиции відомі з середини 90-х років. Саме тоді в нашій країні стали з'являтися перші венчурні фонди. Розвиток венчурних інвестицій на території нашої неосяжної батьківщини дещо сповільнилося в 1998 році, коли стався дефолт. Сьогодні можна з упевненістю сказати, що багато венчурні фонди в Росії ведуть активну діяльність. Їх об'єднує лише одна спільна проблема - нестача якісних проектів для інвестицій. Найбільш популярною галуззю для вкладень в Росії сьогодні є інтернет-проекти.

Варто зауважити, що зазвичай венчурні інвестиції не закінчуються одним лише тільки вкладенням коштів. Фонди беруть активну участь і в управлінні компанії. Так, саме венчурні фонди в свій час змусили засновників Google найняти генерального директора зі сторони. Це була умова, яке Google зобов'язана була виконати. В іншому випадку фонди відкликали б свої інвестиції.

Нижче я хочу представити уривок з однієї моєї старої статті, в якій я розглянув найбільших венчурних інвесторів сучасності. Я розповім про три найбільших венчурних інвесторів світу та їх фонди.

1) Джон Дорр

Мабуть, найвідоміший венчурний інвестор у світі. Він представляє компанію Kleiner Perkins Caufield & Byers. Він доклав свою руку до успіху таких компаній, як Google, Amazon, Sun Microsystems, Intuit і багатьох інших. Дорр сьогодні є наставником багатьох молодих інвесторів. До речі, він вважає, що в цілому навчання венчурного інвестора обходиться в 30 мільйонів доларів.

Не так давно Джон Дорр з'явився на конференції Apple, присвяченій середовищі розробки додатків для комунікатора iPhone. Там інвестор заявив про відкриття фонду iFund, в який він вклав 100 мільйонів доларів. Фонд буде спонсорувати найбільш талановитих розробників програмного забезпечення для iPhone. Втім, основну перспективу Дорр бачить вже не в IT, а в альтернативних джерелах енергії. Він навіть неодноразово заявляв, що має намір «виграти війну проти глобального потепління» (немудро, якщо твоїм другом є Альберт Гор). Зараз він вже інвестував у такі компанії, як Amyris (займається питаннями створення біопалива і боротьбою проти малярії), Bloom Energy (різні паливні елементи), Miasole (розробка батарей, що працюють на сонячній енергії). Це найцікавіші компанії в портфелі Дорра, але далеко не всі.

Крім інвестування своїх грошей сьогодні Дорр охоче навчає молодих венчурних інвесторів, займається (оплачує) дослідженнями в області стволових клітин, і активно ратує за нові реформи освіти в США.

2) Майкл Морітц

Основний конкурент Джона Дорра. Досі громадськість не приховує свого здивування щодо того, як молодим Сергій Брін і Ларрі Пейджу вдалося умовити і Дорра і Морітц інвестувати разом у їх Google. Сьогодні Морітц є власником компанії Sequoia Capital. Цікаво те, що Майкл не є американцем. Він народився в Уельсі. Відучився в престижному Оксфорді, здобувши вищу освіту вчителя історії, а потім відправився в Америку заробляти мільярди. І заробив.

Основний капітал Морітц сколотив за рахунок IT-компаній. У свій час він інвестував в Yahoo!, Paypal і Google. (При цьому остання принесла йому 15 млрд. доларів, при вкладеннях в 12,5 мільйона) Крім цього Морітц свого часу продав компанію Atom Entertainment MTV за 200 мільйонів, при вкладеннях в 90 млн. доларів.

Звичайно, як і у будь-якого інвестора у Морітц були і невдалі проекти. Наприклад, він свого часу вклав в компанію Red-Envelope 110 мільйонів доларів. Зараз, ринкова капіталізація цієї компанії становить усього 30 мільйонів (на 2008 рік, до кризи). Навесні 2007 року Майкл Морітц пішов з ради директорів компанії Google. Він не має наміру сидіти на місці: "Не маю ні найменшого поняття, що стане наступною великою ідеєю, але переконаний, що кому-небудь вона обов'язково прийде в голову, - стверджує він. - Підприємництво - це постійне блукання в повному тумані, і будь-яка людина в нашому бізнесі, який стверджує протилежне, вводить вас в оману ".

Він продовжує шукати новий Google.

3) Рем Шрірем

Менш всіх відомий російській публіці. У свій час був серед засновників компанії Netscape, що представила перший браузер для інтернет. Брав участь у створенні Amazon. Свій основний капітал Шрірем зробив завдяки вкладенням в Google. Основний об'єкт уваги для Рея - IT-компанії. Сьогодні він інвестує в такі інтернет-стартапи, як Mint, що представляє собою онлайн-сервіс з управління домашніми (і не тільки) фінансами, ChaepTrip - онлайнове бюро подорожей для жителів Індії, Xoom.in - якийсь аналог Flickr для жителів Індії. Взагалі, Шрірем не так давно купив ще й велику мультиплікаційну компанію з Індії. На даний момент інвестор представляє компанію SHERPALO.

Отже, тепер у вас має складеться враження про те, що собою являють венчурні інвестиційні фонди та бізнес-ангели. Це хороші помічники для бізнесменів, здатні вдихнути життя в проект. Головне, щоб у вас була хороша команда, ідея та бізнес-план. І тоді все повинно вийти.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]